Nasza oferta

Podejrzewacie Państwo u siebie chorobę układu sercowo-naczyniowego? A może podejrzewa ją u Państwa lekarz rodzinny? Lub może już leczycie się kardiologicznie, lecz potrzebujecie miejsca blisko domu, gdzie możecie zgłaszać się na kontrole bądź w sytuacji gdy stan Państwa zdrowia się pogorszy? Nasilające się obrzęki, niewyrównane ciśnienie tętnicze, spadek tolerancji wysiłku… to objawy nasilających się dolegliwości…

 Umożliwia analizę potencjałów elektrycznych serca rejestrowanych na powierzchni klatki piersiowej. Badanie wykonują lekarze kardiolodzy lub wykwalifikowane pielęgniarki. Badanie to, jest dostępne w medycynie od wielu lat, jednakże jego prawidłowa, wnikliwa analiza umożliwia mądremu kardiologowi postawienie właściwego rozpoznania jak zawał serca z uniesieniem odcinka ST, blok przedsionkowo-komorowy zupełny, migotanie/trzepotanie przedsionków. Badanie EKG jest wykonywane na każdej wizycie i jest jego integralną częścią.

Badanie echokardiograficzne (UKG, ECHO) wykonujemy u wszystkich chorych. Zmieniły się już czasy kiedy to badanie było zarezerwowane dla pacjentów Klinik i Szpitali Uniwersyteckich – w chwili obecnej jest podstawowym badaniem w gabinecie kardiologicznym. Pozwala na wykrycie obecności skurczowej/rozkurczowej niewydolności serca, ocenę frakcji wyrzutowej, ocenę aparatu zastawkowego, fal niedomykalności, pomiar precyzyjnych parametrów. Na jego podstawie możliwe jest kwalifikowanie chorych do zabiegów wymiany/naprawy zastawek serca, implantacji urządzeń wszczepialnych i dalszych decyzji leczniczych. Od pewnego czasu UKG stało się „przedłużeniem” stetoskopu, jego dopełnieniem, które mądremu kardiologowi pozwala w szybki sposób postawić właściwe rozpoznanie. Szybkość jest we współczesnej medycynie bardzo ważna, gdyż umożliwia wdrożenie leczenia we wcześniejszej fazie rozwoju choroby, w której możliwe jest jeszcze odwrócenie procesu chorobowego. Badanie UKG jest wykonywane na każdej wizycie i jest jego integralną częścią.

Badanie EKG rejestrowane przez całą dobę określamy mianem badania Holterowskiego (w skrócie: Holter EKG). Umożliwia ono doświadczonemu lekarzowi wgląd w cały dostępny zapis EKG. W codziennej praktyce klinicznej wielokrotnie jest tak, iż poważne zaburzenia rytmu i przewodzenia występują w sercu nie wtedy, kiedy chory przebywa w gabinecie, ale wówczas, gdy przebywa w domu sam, odpoczywa lub jest poddany działaniu niekorzystnych wpływów środowiska jak wysiłek fizyczny, stres, działanie leków, używek etc. 24-godzinne EKG umożliwia zdiagnozowanie występujących patologii, pod warunkiem, iż zostały zarejestrowane.

Częste pomiary ciśnienia tętniczego to klucz do odniesienia korzyści z szeroko pojętej prewencji sercowo-naczyniowej. Uważa się, iż wdrożenie odpowiedniego leczenia ma kluczowe znaczenie dla przedłużenie życia. Często stajemy przed dylematem kiedy i u kogo włączać leki na podwyższone ciśnienie tętnicze oraz u kogo i jak optymalizować leczenie nadciśnienia tętniczego. Wówczas z pomocą przychodzi Holter RR czyli analogicznie do badania Holter EKG 24-godzinne monitorowanie ciśnienia tętniczego. Aparat automatycznie wykonuje i zapamiętuje pomiary ciśnienia tętniczego, by mogły posłużyć optymalizacji farmakoterapii. W rękach doświadczonego lekarza takie badanie pozwala na poprawę wyników leczenia – ile razy zdarza się, iż chory ma podwyższone ciśnienie tętnicze tylko w gabinecie lekarza – zwiększenie dawek na podstawie takiego jednostkowego pomiaru byłoby błędem i mogłoby doprowadzić do groźnych powikłań – niedociśnienia tętniczego i utraty przytomności. Dysponując aparatem do Holter RR poprawiamy wyniki swoich pacjentów na dwa sposoby – eliminujemy niepotrzebne zwiększanie dawek leków nadciśnieniowych oraz modyfikujemy leczenia tam, gdzie jest to niezbędne.

Zapraszamy Państwa do innych niż kardiolodzy współpracujących z nami lekarzy specjalistów z zakresu:

  • alergologii
  • okulistyki
  • chorób płuc
  • urlogii
  • chirurgii
  • laryngologii
  • flebologii (choroby żył)
  • nefrologii
  • neurologii

oraz stomatologii i fizjoterapii. Specjalnie dla pacjentów Zabrzańskiego Centrum Diagnostyki Kardiologicznej przygotowaliśmy zniżkę -10% na usługi medyczne,na hasło “CZĘSTOCHOWA” lub “ZDZIESZOWICE” w Centrum Medycznym Pod Sosnami w Sośnicowicach pod Gliwicami : www.centrumpodsosnami.pl 

Posiadamy programator rozruszników serca oraz ICD umożliwiający kontrolę różnych parametrów urządzenia jak żywotność baterii, integralność elektrod czy ustawienie zindywidualizowanych trybów stymulacji serca. Realizujemy także kontrole chorych unieruchomionych, w miejscu pobytu na terenie województwa Śląskiego. W celu uzgodnienia terminu wymagany wcześniejszy kontakt. Posiadamy programatory wiodących producentów rozruszników – Medtronic, Biotronik i Vitatron

Czy Ty lub ktoś z Twojej rodziny chrapie, lub budzi się zmęczony? A może cierpi na przewlekłe bóle głowy, zespoły napięcia, jest poddenerwowany lub rozdrażniony? Czy jakość Twojego życia lub członka Twojej Rodziny uległa gwałtownemu pogorszeniu? Czy czujesz się jakby ktoś „zabił” Twój sen? Jeżeli odpowiedź na chociaż jedno z powyższych pytań jest twierdząca – nie czekaj i już dziś przebadaj swój sen! Możesz cierpieć na zespół bezdechu sennego – niewykluczone, iż potrzebujesz natychmiastowego leczenia tlenem.
Od dawna wiadomo, iż zespół bezdechu sennego, który objawia się zwykle banalnym chrapaniem prowadzi do niedotlenienia mózgu, szybszego rozwoju nadciśnienia tętniczego, migotania przedsionków, zawału serca, udaru mózgu, arytmii komorowej i zgonu. Zdrowie Twoje lub Twoich bliskich może być zagrożone, dlatego nie czekaj i przebadaj się już dzisiaj. Analizator snu
firmy Contec umożliwia przesiewową diagnostykę bezdechu sennego umożliwiając wdrożenie natychmiastowego leczenia lub rozszerzenie diagnostyki. Koniec z niekończącymi się kolejkami. Pokonaj z nami „mordercę” swojego snu i odzyskaj upragniony spokój! 

Ocena funkcji diastolicznej oparta o pomiar prędkości pierścienia mitralnego za pomocą dopplera tkankowego umożliwia określenia stopnia dysfunkcji diastolicznej i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wielu chorych cierpi na niewydolność serca z zachowaną funkcją skurczową. Niektóre objawy są podobne do tych, występujących u chorych z upośledzoną funkcją skurczową jak łatwa męczliwość, uczucie duszności, kołatania serca, ale dopiero przeprowadzenie złożonej diagnostyki opartej na standardach Europejskiego Towarzystwa Obrazowania Sercowo-Naczyniowego (EACVI) umożliwia postawienie właściwego rozpoznania i szybsze wdrożenie leczenia. Uchwycenie choroby w mniej zaawansowanym stadium i zastosowanie skutecznego leczenia powinno prowadzić do wolniejszej progresji choroby, poprawy wydolności fizycznej i komfortu życia. Dysfunkcja diastoliczna to globalny problem, dotyka szczególnie chorych po pięćdziesiątce, lecz nie tylko. 

Medycyna już dawno przestała być domena jednej specjalności. Lekarze, działając w wielodyscyplinarnych zespołach prowadzą leczenie, także zabiegowe, jednakże starają się zawsze oceniać ewentualne korzyści i ryzyko płynące z każdego zabiegu. Ocena ryzyka zabiegu operacyjnego powinna być ustalana indywidualnie nie tylko dla każdego chorego, lecz także dla każdego zabiegu operacyjnego. Często takim lekarzem, który jako jedyny jest w stanie ocenić ryzyko danego chorego jest kardiolog. Kwalifikacja do zabiegu jest sztuką właściwej oceny ryzyka zabiegu i ewentualnych korzyści płynących z jego wykonania. Dobrze wykonywać ją po wnikliwej analizie układu krążenia – wówczas zmniejszamy ilość ewentualnych znaków zapytania, które w czasie operacji mogą zaważyć na zdrowiu i życiu poszczególnych chorych. Na szczęście wiedzą o tym także lekarze innych specjalności, z którymi efektywnie współpracujemy.

Bardzo często pacjenci z chorobami układu krążenia stają przed dylematami związanymi z podróżami, zarówno tymi krajowymi jaki i zagranicznymi.

Czy mogę bezpiecznie polecieć samolotem? Wyjechać w wysokie góry lub spędzać całe dnie na plaży w gorącym klimacie? Czy mogę jeździć na rowerze po polskich lasach? Czy będąc po zawale serca lub operacji kardiochirurgicznej mogę bezpiecznie wyjechać daleko od swojego ośrodka kardiologicznego? Czego unikać, na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie dokumenty zabrać na lotnisko, jeśli posiadam rozrusznik serca?

Podobne problemy pojawiają się przed wyjazdami do sanatoriów lub na turnusy rehabilitacyjne. Jakie ćwiczenia mogę bezpiecznie wykonywać? Jakim zabiegom się poddawać?

Jeśli jesteś osobą z problemami z układem krążenia i planujesz wyjazd, bądź rehabilitację, szczególnie tą, nie będącą rehabilitacją kardiologiczną lecz np. rehabilitacją neurologiczną bądź narządu ruchu i zadajesz sobie podobne pytania, zapraszamy Cię serdecznie na konsultację połączoną z kwalifikacją do określonych procedur i ustaleniem ewentualnych przeciwskazanych procedur. Służymi również pomocą w rozważeniu wskazań do ewentualnych szczepień ochronnych przed dalszymi podróżami.

pulvinar dapibus leo.